בלוג

שיטות נפוצות לאיתור נזילות

שיטות נפוצות לאיתור נזילות

מה הן השיטות הנפוצות ביותר לאיתור נזילות?

נזילות מים בסביבת המגורים עלולות להתרחש ממגוון רחב של סיבות וביניהן: כשל או ליקוי כזה או אחר בתשתיות האיטום, בלאי או כשל בצנרת המים והביוב, בעיות חוזרות ונשנות במערכת האינסטלציה וסיבות נוספות העלולות להוביל למצב של נזילות מים הבאות לידי ביטוי בהופעת סימני רטיבות וטחב על גבי קירות הבית, הופעת סימני פטרת ועובש ועוד. 

הופעת נזילות מים בסביבת המגורים, מחייבת אתכם לפעול באופן מיידי לאיתור מקור הנזילה ותיקון הבעיה הגורמת להופעתה, וזאת לנוכח הנזקים העלולים להיווצר לתשתיות המבנה במידה ומקור הנזילה לא יטופל על הצד המקצועי והמהיר ביותר. 

אם כך, כיצד ניתן לאתר נזילות בסביבת המגורים? 

נזילת מים יכולה להעיד על נזק ו/או בלאי בקו הצנרת או על בעיה כזו או אחרת בתשתיות האיטום. לפיכך, איתור נזילות מחייב בדיקה מקדימה של תשתיות האיטום בשטח המבנה, כאשר אחת מהשיטות הנפוצות לבדיקת תקינותה של תשתית האיטום היא שיטת ההמטרה במסגרתה ממטירים מים על גבי גג המבנה על מנת לבדוק מאיזה נקודות ואזורים המים מצליחים לחלחל את קירות המבנה. במידה ותשתית האיטום במבנה תקינה ואינה מאפשרת חלחול של המים אל תוך המבנה, קרוב לוודאי שמקור הנזילה הוא בנזק או בלאי של קו צנרת המים העובר בשטח הבית או הדירה. 

בעבר הלא כל כך רחוק, שיטות נפוצות לאיתור נזילות התבססו בעיקר על ביצוע פעולות מקדימות אשר נועדו לצורך חשיפת קו הצנרת, כאשר פעולות אלו כללו: שבירה והריסה של קירות, פירוק מרצפות, שבירת חרסינות וכדומה. פעולות אלו בוצעו תחילה באזורים הסמוכים למקום בו מופיעה הנזילה, אך בלא מעט מקרים היה הכרח בהרחבת עבודות ההריסה על מנת להגיע למקום המדויק בו קיים נזק או בלאי לצנרת הגורם לנזילה. 

איתור נזילות כיום – כיצד? 

הפיתוחים הטכנולוגיים של השנים האחרונות הובילו למספר שיטות נפוצות לאיתור נזילות במסגרתן אין צורך בשבירת קירות, הריסת מרצפות וכדומה כמו בעבר. שיטות אלו מבוססות על מכשור מודרני העושה שימוש בטכנולוגיות מתקדמות המאפשרות זיהוי וודאי ומדויק של מקור הנזילה.

אחת מהשיטות הנפוצות המשמשות כיום לאיתור נזילות מבוססת על שימוש במצלמה תרמית המסוגלת לזהות שינוי טמפרטורה גם מעבר לקירות ומשטחי בטון. השימוש במצלמה נעשה על ידי נותני שירות וחברות מובילות בתחום, כאשר אופן השימוש במצלמה נעשה במסגרת סריקה של האזור בו עובר קו הצנרת, כאשר המדדים המופיעים על גבי צג המצלמה מזהים שינויים טרמיים של הטמפרטורה ובכך ניתן לזהות באופן וודאי את מקור הנזילה.

איתור נזילות באמצעות מצלמה טרמית ו/או באמצעות מכשור מודרני נוסף לצרכי איתור מדויק של מקור הנזילה, היא פעולה הנדרשת בכל פעם שמופיעים כתמי רטיבות או סימני עובש על גבי קירות הבית או המבנה, בכל פעם שמופיע טפטוף קבוע של מים ממקור לא מזוהה ובכל פעם שאתם רוצים לבדוק נכס למגורים לפני אכלוס.

דילוג לתוכן